Jdi na obsah Jdi na menu
 


Angelina Jolie

 

Angelina Jolie, celým jménem Angelina Jolie Voight (* 4. června 1975) je americká filmováherečka a velvyslanec dobré vůle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC). Je dcerou amerického herce Jona Voighta. Dříve pracovala také jako modelka. Často je označována v médiích za jednu z nejkrásnějších žen světa[1] a o jejím soukromém životě informují nejen bulvární média. Je držitelkou tří cen Zlatý globus, dvou ocenění Asociace amerických filmových herců a filmového Oscara.

Hereckou kariéru zahájila v nízkorozpočtovém filmu Cyborg II: Skleněný stín (1993) a první hlavní roli ztvárnila ve filmu Nebezpečná síť (1995). Hrála v životopisných filmech George Wallace (1997) a Gia (1998), které měly kladné ohlasy kritiky. Cenu americké filmové akademie získala za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v dramatu Narušení (1999). Mezinárodního věhlasu dosáhla v roli Lary Croft, hrdinky z počítačových her a videoher Tomb Raider, ve filmu Lara Croft: Tomb Raider (2001). Od té doby se řadí mezi jednu z nejznámějších a nejlépe placených hvězd Hollywoodu. Největší komerční úspěch doposud zaznamenala s akční komedií Mr. & Mrs. Smith (2005).[2]

Její manželství s herci Jonnym Lee Millerem a Billym Bobem Thorntonem skončily rozvodem, v současné době žije s hercem Bradem Pittem a jejich vztah přitahuje pozornost médií na celém světě.[3] Společně s Pittem mají dceru Shiloh a dále adoptovali děti Maddoxe, Zaharu a Paxe. Angelina Jolie se angažuje v humanitárních projektech na celém světě, zejména týkajících se problematiky uprchlíků v rámci UNHCR.

 

Vybraná filmografie